Lišajská republika

Lišajská republika byla vyhlášena spolkem svobodných Lišajů z Pekařova dne 25.10.2008. Po krátkých, ale o to intenzívnějších jednáních v Kotelně Pekařovského penzionu ji vyhlásila hrstka Lišajů, kteří by se mohli v historickém kontextu jeviti hrstkou samozvanců, kteří chtěli uchopit do svých rukou politickou moc nad Lišajským společenstvím a rozdělit si, v do té doby nijak neorganizované skupině, nějaké ty „funkcičky“.

To by ale byl pouze zjednodušený pohled na tento historický moment. Při podrobném zkoumání podpořeném dialektickým přístupem zjistíme, že Lišajský  stát se zrodil jako odraz a naplnění touhy i vůle veškerého Lišajského lidu po samostatnosti. Vznik Lišajské republiky umožnilo taktéž mocenské vakuum, které do té doby vládlo na Pekařově. Hladký zrod státu a jeho úspěšné první kroky nadmíru však usnadnilo, že tento stát byl zásluhou svých hlavních představitelů – Ondry L. Drábka,  Tomáše L. Krejčíře a Tomáše L. Jelena Jelínka a Zdeňka L. R&Rollera – uznán širokou Lišajskou komunitou už před svým vznikem, což je jev v moderních dějinách veskrze nevídaný.

Historie jednou jistě ocení zejména zakládací dokument – Provolání k obci Lišajské, přednesený Ondrou L. Drábkem na mimořádném Lišajském sletu, který proběhl ve dnech 24.-28.10.2008 při příležitosti Drakiády 2008.

Dlouho před samotným vznikem existovaly základní symboly Lišajské státnosti – Lišajská vlajka, Lišajský stejnokroj – tričko a bačkůrky a Lišajská hymna. Novým atributem Lišajské státnosti se tak stává nová Ústava Lišajské republiky.

26.10.2008 proběhlo první zasedání Lišajského parlamentu, který ze svého středu zvolil svoji Lišajskou vládu a v tajném hlasování následně i Prezidenta Lišajské republiky. První prezidentkou se stala většinou hlasů Yvonnka L. Hawerlandová.

Na obrázku je vidět též Lišajská vláda, vyfocená těsně po inauguraci.

1. Lišajská vláda po inauguraci

První řada zleva: Ministr kultůry Zdeněk R&Roller, Prezidentka Yvonna Hawerlandová, Ministr financí a výživy Michal Nátěsta, Ministr zdravotnictví Bob Grof. Ve 2. řadě : Ministr pivního rozvoje Tomáš Jelen Jelínek, Ministr dopravy Tomáš Krejčíř. Ve 3. řadě:  Ministr zahraničí Ondra Drábek, Ministr školství Leuška Hawerlandová. Nahoře ve slušivé  čepičce je Tajemník Prezidentky Lišajské republiky Jarda Lišaj Hajtmar.

Výsostné území Lišajské republiky bude označeno touto cedulí:

Lišajská republika - cedule

Kliknutím na ovládací panel si můžete poslechnout Lišajskou hymnu.

[audio:lisajska_hymna.mp3|titles=Lišajská hymna|artists=Zdeněk R&Roller]Note: This is the end of the usable page. The image(s) below are preloaded for performance only.